Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Odrestaurowanie elewacji zewnętrznej, pomalowanie wewnętrznych ścian, podłogowe ogrzewanie, zagospodarowanie placu i wymiana ogrodzenia oraz chodników, czy zewnętrzne nagłośnienie, to główne cele rewitalizacji kościoła parafialnego pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu.

 

We wtorek 30 października podpisano umowę w tej sprawie. Inwestycja bliska 4,5 miliona złotych zostanie aż w 85 procentach pokryta ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast pozostałe 15 procent, to wkład własny parafii.

Proboszcz parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej Marek Biernat spotkał się z wicemarszałkiem województwa opolskiego Romanem Kolkiem, by podpisać dokumenty. W spotkaniu udział wzięli także prezydent miasta Sabina Nowosielska oraz wicestarosta powiatu Józef Gisman.

 

- To jest bardzo ważny moment dla naszej parafii i całej lokalnej społeczności i myślę, że dla całego województwa. Bo ten nasz kościół parafialny pod wyzwaniem św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej ma bardzo bogatą historię. Ma też obraz Marki Bożej z Koźla, który ma sześćset lat. Datowany jest na 1420 rok. W 2020 roku chcemy obchodzić bardzo uroczyście jubileusz sześćsetlecia tego obrazu i ten program, w który wchodzimy i fundusze nam bardzo mocno pomogą przygotować się także od tej strony zewnętrznej do przeżywania tego jubileuszu - powiedział ksiądz Marek Biernat.

 

Wicemarszałek Roman Kolek nie ukrywał radości z faktu, że parafia sięga po tak znaczące środki. To jedno z trzech najwyżej dofinansowanych zadań dotyczących rewitalizacji budynków sakralnych w ramach programu w województwie opolskim. Mowa tu o przeszło 3,8 mln. zł, które będzie pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Pozostałą część niezbędnych środków (około 670 tys. zł) to wkład własny parafii - w tym celu zabezpieczy się kredytem bankowym. Po ustaleniu budżetów na przyszły rok bardzo możliwe, że i samorząd dorzuci się do remontu świątyni.

 

- Liczę na to, że ta realizacja przysporzy parafii splendoru i podniesie dla społeczności historyczną pamięć tego obiektu - dodał Roman Kolek.

 

Wyartykułowanie kozielskiej świątyni ma być wizytówką dla mieszkańców i parafian. Jak zaznaczył wicestarosta Józef Gisman, jest to "katedra powiatowa", w której odbywają się wszystkie ważniejsze wydarzenia.

 

- Teraz jest czas na Koźle, bo budynki dookoła też pięknieją. W przeciągu półtorej roku cały obiekt też będzie wyglądał ładnie. Rynek też będzie zmieniony. Koźle odczuje teraz dużą zmianę, która w Kędzierzynie była już wcześniej - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, parafiami Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła na os. Piastów oraz pw. świętego Urbana w Reńskiej Wsi, a także Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Najprawdopodobniej na którymś etapie remontu konieczne będzie całkowite zamknięcie świątyni.

 

- Mamy drugą świątynię - Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który również był remontowany z funduszy unijnych i na jakiś czas będziemy mogli się do niego przenieść - powiedział ksiądz Marek Biernat.

 

DSC_0009
DSC_0009
DSC_0010
DSC_0010
DSC_0015
DSC_0015
DSC_0017
DSC_0017
DSC_0031
DSC_0031

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy