Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Uroczysta gala rozpoczęła święto 70-lecia Grupy Azoty ZAK S.A. Podczas środowej uroczystości długoletni i zasłużeni pracownicy kędzierzyńsko-kozielskiej firmy zostali nagrodzeni. Medale trafiły do osób, które czasami spędziły w spółce ponad połowę swojego życia.


Pracownikiem o najdłuższym stażu w ZAK S.A. jest Kazimierz Bodaszewski z działu ratownictwa chemicznego w departamencie bezpieczeństwa chemicznego. W kędzierzyńskich „Azotach” pracuje już 52 lata.


- Szczerze mówiąc nie odczuwam, że jestem najstarszym pod względem stażu pracownikiem w tej firmie. Przyszedłem do Kędzierzyna na 3 lata zostałem na 52. Przyjechałem do was z Racławic Śląskich. Przez ponad pół wieku dojeżdżam do pracy z Racławic oddalonych o około 50 km od Kędzierzyna-Koźla. Zatem byłem i nadal jestem wieśniakiem. Cały ten czas oceniam bardzo pozytywnie, bo w przeciwnym razie już dawno bym tu nie pracował - mówi Kazimierz Bodaszewski, który z wykształcenia jest trenerem sportowym i do dziś czynnym lekkoatletą. - Moje życie to praca, sport, potem rodzina. Dyrektor mi mówi, że mogę tu pracować, dopóki będę miał zdrowie.

W jedności siła

O historii i przyszłości firmy mówił Sławomir Lipkowski Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., który podkreślał, że siłą tego przedsiębiorstwa jest przede wszystkim doskonała kadra.

- Nasze zakłady są atrakcyjnym pracodawcą. Co roku w procesie rekrutacji, zgłasza się do nas średnio 50 osób na jedno miejsce. Naszym rekordem są 192 osoby na jedno miejsce. W chwili obecnej zatrudniamy 1577 pracowników. Ponad 90 procent posiada umowy na czas nieokreślony, a około 8 procent to umowy na czas określony i na okres próbny. Niespełna 1 procent to umowy na zastępstwo. Nie mamy żadnych umów śmieciowych. Naszym ludziom oprócz solidnego wynagrodzenia, oferujemy stabilną pracę, bezpieczne warunki, dodatkowy pracowniczy program emerytalny, dodatkowe ubezpieczenie medyczne, programy zdrowotne o charakterze profilaktycznym. Mamy też dwa programy medyczne dla dzieci naszych pracowników - podkreślał z dumą prezes Sławomir Lipkowski, przypominając, że ZAK jest jedną z czterech największych spółek wchodzących w skład Grupy Azoty S.A.


- Sama Grupa Azoty w wyniku konsolidacji stała się największą firmą chemiczną w Polsce. Jesteśmy największym w kraju i drugim w Europie producentem nawozów. Jesteśmy marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce. Łatwo nas odnaleźć i ocenić nasz potencjał. Czujemy się dzięki temu bardziej bezpieczni, bowiem jedną gałąź, nawet jeśli jest zdrowa, można złamać. Natomiast czterech konarów, wokół których rosną także małe i średnie gałęzie nie sposób złamać - mówił Sławomir Lipkowski.

Środową uroczystość uświetnił m.in. recital Renaty Przemyk.

Rys historyczny firmy
  
Historia istnienia kędzierzyńskiego kombinatu rozpoczęła się w 1940 r., kiedy to niemiecki koncern chemiczny IG Farben rozpoczął w pobliżu Kędzierzyna budowę zakładów chemicznych, produkujących izooktan. Zakłady miały produkować benzynę syntetyczną z węgla. Produkcję uruchomiono pod koniec 1943 r.

 

Zakłady odgrywały ważną rolę w produkcji benzyny syntetycznej w czasie II wojny światowej. Dlatego też alianckie lotnictwo (bombowce startowały z Włoch) przeprowadzało masowe naloty dywanowe na tutejsze firmy chemiczne. Bombardowania rozpoczęły się w lipcu 1944 r. i doprowadziły do zniszczenia instalacji produkcyjnych. W dniach 21/22 stycznia 1945 r. przeprowadzono ewakuację zakładów, a już 31 stycznia 1945 r. Armia Czerwona przejęła kontrolę nad miastem i tutejszymi przedsiębiorstwami. Rosjanie przeprowadzili całkowity demontaż urządzeń i aparatury zakładów chemicznych. Zniszczenia osiągnęły około 80% potencjału produkcyjnego.

Decyzja o odbudowie
 
W 1948 r. polskie władze podjęły decyzję o wybudowaniu w Kędzierzynie trzeciej w kraju (obok Chorzowa i Tarnowa) fabryki nawozów sztucznych. Miała ona powstać w miejscu zniszczonych niemieckich zakładów chemicznych IG Farben. Nowa fabryka otrzymała nazwę: Zakłady Przemysłu Azotowego „Kędzierzyn” z siedzibą w Bierawie. Działalność produkcyjną rozpoczęto w 1954 roku. Uruchomiono wtedy pierwsze instalacje ciągu nawozowego, m.in. wytwórnie amoniaku, kwasu azotowego i saletrzaku. Rok później wprowadzono do eksploatacji pierwsze wytwórnie produktów organicznych: bezwodnika ftalowego, wosków, aminoplastów i kwasów tłuszczowych. W 1954 r. zbudowano elektrociepłownię. Drugą linię ciągu nawozowego uruchomiono w 1957 r. Powstały wówczas instalacje mocznika, stężonego kwasu azotowego i nitroz.

 

W latach 60. oferta produkcyjna firmy systematycznie się poszerzała. Oddano do eksploatacji instalacje azotynu i azotanu sodowego, formaliny, klejów mocznikowo-formaldehydowych, estrów ftalowych, mocznika II, bezwodnika ftalowego II, dwucjandwuamidu i melaminy. W kolejnej dekadzie usprawniono instalacje kwasu azotowego, uruchomiono wytwórnię alkoholi tłuszczowych i amin, argonu, bezwodnika ftalowego III, bezwodnika maleinowego, formaliny II i III. W 1978 roku nastąpiła zmiana bazy surowcowej do produkcji amoniaku - z koksu na gaz ziemny - poprzez uruchomienie instalacji ciśnieniowego półspalania metanu.

 

W owym czasie Zakłady Azotowe Kędzierzyn zatrudniały rekordową liczbę siedmiu tysięcy pracowników. Lata 70. to także czas oddania do użytku kanału Kędzierzyńskiego z portem zlokalizowanym na terenie firmy. Docelowo miał on być wielkim centrum przeładunkowym surowców i gotowych produktów ZAK, ale z planów tych wyszło niewiele. Dziś port w ZAK wykorzystywany jest sporadycznie, ostatnio gdy do firmy przywieziona została gigantyczna turbina, zamontowana następnie w nowo budowanej instalacji kwasu azotowego. Na początku lat 80-tych zatrzymano zużyte i uciążliwe dla środowiska instalacje: bezwodnika ftalowego I i mocznika I; uruchomiono nową produkcję środków powierzchniowo czynnych.

Uruchomienie OXO

W drugiej połowie tamtej dekady przekazano do eksploatacji wytwórnię gazu syntezowego i czystego wodoru oraz nowoczesną wytwórnię alkoholi OXO, która dając od początku produkty o najwyższej jakości, stała się najważniejszym źródłem przychodów oraz centrum nowego obszaru biznesu - komponentów tworzyw sztucznych. Uruchomiono również wytwórnię klejów mocznikowych, tzw. Silekoli. Oddano do eksploatacji instalację granulacji mechanicznej saletrzaku o wyjątkowych parametrach jakościowych, wytrzymałościowych i wysiewnych, któremu nadano nazwę Salmag.

 

W dniu 1 stycznia 1992 roku w wyniku komercjalizacji Zakłady przekształciły się z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa o nazwie Zakłady Azotowe Kędzierzyn Spółka Akcyjna. Pod koniec lat 90. Przeprowadzono modernizację wytwórni klejów mocznikowych. Polegała ona na dobudowaniu nowoczesnej linii, która służy do produkcji żywic klejowych o podwyższonej jakości produktów i lepszych wskaźnikach zużycia surowców i energii, w różnych wariantach asortymentowych, zależnie od zapotrzebowania klientów.

 

Ostatnie lata to wielkie inwestycje m.in. w nową instalację kwasu azotowego oraz nowoczesną elektrociepłownię. To także konsolidacja polskiego sektora chemicznego i wejście kędzierzyńskiej spółki w skład Grupy Azoty S.A. ZAK do dziś jest największym pracodawcą w Kędzierzynie-Koźlu.

 

az1
az1
az2
az2
az3
az3
az4
az4
az5
az5
az6
az6
az7
az7
az8
az8
az9
az9
az10
az10
az11
az11
az12
az12
az13
az13
az14
az14
az15
az15
az16
az16
az17
az17
az18
az18
az19
az19
az20
az20
az21
az21
az22
az22

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy