Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Od 20 tys. zł do 200 tys. zł unijnego dofinansowania mogą dostać przedsiębiorcy z Opolszczyzny na działania, które pomogą im wyjść z usługami czy produktami na nowe rynki w kraju lub za granicą. Nabór właśnie ogłoszono. Firmy będą mogły składać wnioski od 18 do 25 czerwca.

 

W puli jest niemal 10,5 mln zł. Przedsiębiorcy - mikro, małe i średnie firmy, które mają siedzibę lub oddział w województwie opolskim – mogą dostać w ramach tego naboru pieniądze np. na opracowanie nowych albo aktualizację już istniejących modeli biznesowych, w tym strategii działań międzynarodowych czy na otwieranie nowych kanałów biznesowych. Dotacje te mają pomóc nawiązywać lub rozwijać firmom współpracę gospodarczą w kraju i za granicą. Pieniądze przyznane w ramach unijnego wsparcia mogą być przeznaczone m.in. na udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, np. targach czy pokazach technologii.

Wnioski o dofinansowanie – w wersji elektronicznej i papierowej – będzie można składać w dniach 18-25 czerwca w podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Planowany termin rozstrzygnięcia to grudzień tego roku.

 

To już drugi taki nabór. Poprzedni, ogłoszony i rozstrzygnięty jeszcze w roku 2015, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Złożono w nim 104 projekty, a dofinansowanie otrzymało 50 z nich. Ogólna pula przyznanego firmom wtedy dofinansowania wyniosła prawie 14,6 mln zł, a ogólna wartość projektów zrealizowanych z tym dofinansowaniem to ponad 25 mln zł.

- Istotna zmiana w porównaniu z tym samym naborem z 2015 roku jest taka, że zniesiono w nim limit pieniędzy, które można było wykorzystać na promocję poprzez udział w targach czy pokazach technologii. W poprzednim naborze na ten cel można było przeznaczyć co najwyżej 49 proc. ogólnej puli kosztów. W ogłoszonym obecnie naborze tego limitu nie ma, ale targi nie mogą być jedyną dofinansowaną kwestią – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

 

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 województwo opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło czternaście naborów. Dwanaście z nich już rozstrzygnięto.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy