Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Znalezienie ciekawej oferty pracy wymaga stworzenia profesjonalnego CV. Jednym z jego istotnych elementów jest zdjęcie. Fotografia, jaką zamieszczamy w życiorysie, powinna spełniać określone wymagania. 

 

 

Najważniejsze cechy zdjęcia, jakie zamieszczamy w CV:

Oficjalne

Zrezygnujemy z ujęć przedstawiających nas podczas wycieczki rowerowej, wyprawy w góry czy urodzin. Nawet jeśli prezentujemy się na nich korzystnie, mogą negatywnie wpływać na nasz wizerunek profesjonalistów. Zadbajmy również o właściwy strój. W przypadku pań może to być jednolita bluzka – biała, granatowa, grafitowa itp. Ważne, by jej dekolt nie był zbyt głęboki. Panowie mogą zdecydować się na koszulę pozbawioną wzorków. W kadrze powinna być widoczna twarz kandydata, ewentualnie twarz i ramiona. Unikajmy ujęć, na których mamy nienaturalny wyraz twarzy, błyszczącą skórę itd.

 

Profesjonalne

Chcąc mieć odpowiednie zdjęcie, na którym prezentujemy się korzystnie, warto skorzystać z usług fotografa. Profesjonalista poddaje zdjęcia obróbce graficznej – kadruje je, usuwa niedoskonałości skóry itd. Najważniejsze jest to, że fotografie wykonane przez fachowca mają odpowiednią jakość, ostrość itd. Fotograf dysponuje właściwym oświetleniem i potrafi poinstruować nas, jaką pozę powinniśmy przyjąć. 

 

Odpowiedniej wielkości

Nie istnieją wytyczne dotyczące dokładnych wymiarów zdjęcia do CV. Ważne, by dobrze prezentowało się na tle najważniejszych informacji, jakie tam zamieszczamy. Powinno być na tyle duże, by rekruter mógł przyjrzeć się naszej twarzy, a zarazem na tyle niewielkie, by nie zakrywać informacji istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Ustalając rozmiar zdjęcia, jakie zamieszczamy w życiorysie, warto zachować zdrowy umiar. 

 

Zgrabnie dopełniające treść CV

Fotografia powinna być zgrabnie i dyskretnie wkomponowana w treść życiorysu. Możemy umieścić ją w lewym górnym rogu, z prawej strony lub na środku – w zależności od układu graficznego dokumentu. Zdjęcie nie może dzielić tekstu. Warto mieć tę zasadę na uwadze w trakcie tworzenia CV.

 

Zdjęcie w CV – wybór czy konieczność?

Fotografia nie jest najważniejszym elementem życiorysu. Na zachodzie Europy, gdzie obowiązują przepisy antydyskryminacyjne, dodawanie zdjęcia do CV jest zabronione. W Polsce wybór należy do kandydata. Czasami pracodawcy oczekują dostarczenia dokumentu ze zdjęciem, ale nie jest to reguła. Nie dodawajmy fotografii, jeśli ta, którą posiadamy, nie spełnia podstawowych kryteriów. Skupmy się na innych, istotniejszych właściwościach dokumentów aplikacyjnych, jakie składamy.  

 

Jak stworzyć profesjonalne CV?

Najważniejsza jest treść życiorysu, tzn. doświadczenie i podsumowanie zawodowe, kwalifikacje, a także umiejętności – twarde i miękkie. Warto wspomnieć również o swoich zaletach i wadach, a także o zainteresowaniach. Wszystkie te dane należy zaprezentować w skondensowany, atrakcyjny, a zarazem przejrzysty sposób, umożliwiający szybkie odnalezienie najważniejszych informacji. Chcąc osiągnąć taki cel, można skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl/.  

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy