Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jeśli Twój samochód jeździ na tak zwanych żółtych blachach po naszych rodzimych drogach, to najlepszy znak, że jesteś dumnym właścicielem zabytkowego wozu. Dowiedz się, gdzie najlepiej ubezpieczyć takie auto i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najlepszej oferty ubezpieczeniowej.

 

 

Pojęcie samochodu zabytkowego

W Polsce jako pojazd historyczny można zarejestrować, zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, samochód, który ma co najmniej 40 lat. Powinien być wpisany do rejestru zabytków oraz być oryginalny co najmniej w 75 proc.

 

Korzyścią wynikającą z rejestracji pojazdu zabytkowego są:

- przegląd wieczysty,

- możliwość wykupienia krótkoterminowego OC, nawet na jeden miesiąc.

 

Prawo o ruchu drogowym wskazuje również w art. 2 par. 39 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, że samochód historyczny staje się zabytkiem w momencie wpisania do rejestru zabytków lub ujęcia go w centralnej ewidencji dóbr kultury.

 

Gdzie po ubezpieczenie?

Ubezpieczenie dla klasycznych, zabytkowych aut oferują tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe. Takie pojazdy nie są objęte powszechnym obowiązkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Można je ubezpieczyć krótkoterminowo w OC, na przykład tylko na czas zlotów i wystaw takich pojazdów. Jest to zgodne z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupimy m.in. na stronie internetowej https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

 

Po upływie terminu, na jaki zostało ono zawarte – nie dłuższy niż 12 miesięcy i nie krótszy niż 30 dni, nie trzeba go wypowiadać i rozwiązuje się samoistnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają zabytkowe auta. Dlatego warto znaleźć firmę, która specjalizuje się w takich ubezpieczeniach motoryzacyjnych, dla pasjonatów oldtimerów.

 

Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie OC oferuje wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce i zwykle kierowcy kierują się przy wyborze konkretnej oferty jedynie wysokością składki rocznej. W przypadku pojazdów klasycznych jest nieco inaczej. W pierwszej kolejności należy zgromadzić oferty ubezpieczeń OC dla samochodu zabytkowego, a dopiero później spośród dostępnych ofert wybrać najtańszą z możliwych. Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej niezmiennie pozostaje ten sam.

Z kolei w przypadku chęci wykupienia dodatkowych, fakultatywnych ubezpieczeń, m.in. AC, ubezpieczenia od kradzieży i pożaru lub zniszczenia, ubezpieczenie samochodu klasycznego, zabytkowego jest trudne. Mało która firma ubezpieczeniowa zdecyduje się na taki krok.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy