Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W bankach i firmach pozabankowych stosuje się różne formy zabezpieczania pożyczek i kredytów. Zalicza się do nich między innymi hipotekę, weksel in blanco czy też poręczenie, któremu przyjrzymy się bliżej. Poręczenie to forma zabezpieczenia, która wymaga od klienta dodatkowej osoby, która stanie się poręczycielem. Czy warto zgadzać się na taką rolę?

 

Pożyczka albo kredyt to dobry wybór wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, ale nie mamy oszczędności. Oczywiście, na takie produkty powinniśmy decydować się jedynie wtedy, gdy mam pewność, że będziemy w stanie oddać pieniądze.

 

Kiedy stosuje się poręczenie?

Poręczenie jak metoda zabezpieczenia pożyczki albo też kredytu jest stosowane najczęściej wtedy, gdy chodzi o wyższe sumy. Ponadto może być one wymagane w sytuacji, gdy klient nie jest do końca pewny, przykładowo miał w przeszłości długi lub ma za niską zdolność kredytową.

 

Poza tym poręczenia stosowane są w przypadku określonych typów kredytów, na przykład kredytów studenckich czy w przypadku innej formy pomocy publicznej.

 

Kim jest poręczyciel i jakie są jego obowiązki?

Umowa poręczenia, którą podpisuje poręczyciel, jest umową cywilnoprawną, w której poręczyciel zobowiązuje się, że wykona zobowiązanie dłużnika wobec wierzyciela wtedy, gdy dłużnik go nie wykona.

 

Mówiąc prostymi słowami, jeżeli dłużnik nie spłaci swojej  pożyczki albo kredytu, bank lub firma pozabankowa mogą ubiegać się o odzyskanie pieniędzy od poręczyciela. To on odpowiada wtedy za długi swoim majątkiem.

 

Jako poręczyciel musimy więc pamiętać o tym, że nie dość, że nie otrzymamy żadnych pieniędzy z pożyczki czy kredytu, to jeszcze możemy mieć obowiązek spłaty całego zadłużenia, gdy nie zrobi tego dłużnik. Dotyczy to nie tylko kwoty pożyczki, ale też wszystkich kosztów dodatkowych – oprocentowania, prowizji i innych opłat.

 

Ktoś prosi cię o bycie poręczycielem? Lepiej zrezygnuj

Podsumowując, jeżeli zostaliśmy poproszeni o to, aby być poręczycielem, lepiej nie zgadzać się na taką rolę, nawet wtedy, gdy prosi nas osoba nam bliska. Nigdy nie wiemy, czy zadłużenie zostanie spłacone, wobec tego możemy wpaść w spore kłopoty, gdy dłużnik nie ureguluje swojego zobowiązania.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy