Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Wojewoda opolski Adrian Czubak przedstawił plan projektów, które mają zostać przeprowadzone w regionie do 2020 roku. Wśród nich są budowa tłoczni gazowej w Kędzierzynie-Koźlu oraz gazociąg łączący nasze miasto z Tworógiem.

 

- Tłocznia jest jednym z najważniejszych elementów całej sieci gazowniczej w kraju. Bez niej nie byłoby przepływu, nie byłoby tego odpowiedniego ciśnienia, które jest wymagane przy tak ważnych i tak strategicznych inwestycjach. Główne zadanie to oczywiście sprężanie gazu do zadanego ciśnienia, aby jego przepływ pomiędzy krajami w całej sieci gazowniczej był na odpowiednim poziomie i aby dostawy do odbiorców zarówno przemysłowych, jak i indywidualnych były w pełni zapewnione – tłumaczy wojewoda opolski.

 

Spółka Gaz-System planuje wybudować trzy nitki gazociągu prowadzące z terminalu gazowego w Świnoujściu na południe kraju i dalej, do Czech oraz na Słowację i Ukrainę. Do tego powstaną trzy tłocznie: w Tarnowie, Strachocinie i Kędzierzynie-Koźlu.

 

Nowoczesny i jedyny taki obiekt na Opolszczyźnie ma powstać do 2020 roku na terenie około 9 hektarów w lesie nieopodal Kanału Gliwickiego, pomiędzy osiedlami Blachownia i Piastów. Instalacja ma mieć moc 50 MW i będzie pompować 1,5 mln m sześc. gazu. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku, gdy zakończą się rozmowy z Lasami Państwowymi. W tłoczni ma pracować 35 osób.

 

Wcześniej ma zostać ukończony gazociąg łączący nasze miasto z Czechami oraz druga nitka w kierunku województwa śląskiego. Całość inwestycji to kilkaset milionów złotych.

 

 

 

Foto: gaz-system.pl

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy