Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Zbliżająca się zima nie zatrzymała napływu ukraińskich pracowników do Polski. Na konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych płyną składki za ponad 441 tys. legalnie pracujących obywateli tego kraju. To najliczniejsza nacja, która zasila fundusze ZUS. Zatrudnionych w Polsce cudzoziemców jest więcej. Jesienią, pracodawcy wpłacali składki na ubezpieczenia społeczne za 587 tys. osób, pochodzących z ponad 170 państw.

Już od stycznia pracodawców czeka kolejna e-rewolucja. Tym razem chodzi o e-akta. Będzie łatwiej, bo zmieni się zakres danych jakie przedsiębiorca będzie przekazywać do ZUS. Jednak żeby poczuć korzyści, pracodawcy muszą dostosować programy kadrowo-płacowe do nowych zasad.

Każdy ma swój ulubiony sklep spożywczy, ulubioną fryzjerkę czy piekarnię. Polacy lubią wracać w te same miejsca – tam, gdzie zakupy wiążą się z wygodą. Zwykle są to punkty blisko domu, u sprawdzonych przedsiębiorców, którzy ułatwiają codzienne sprawunki. Nauczeni komfortu klienci oczekują wysokiego poziomu obsługi od innych punktów usługowych i sklepów. Chcą też, by zapewniły go urzędy.

30 kwietnia mija termin składania deklaracji PIT-36. Muszą o niej pamiętać przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, ale nie tylko. Po ten formularz powinny sięgnąć też osoby, które w poprzednim roku uzyskały przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, ale też podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu. Zobacz, kogo obowiązuje wypełnianie zeznania PIT-36, jak rozliczyć się z małżonkiem i w jaki sposób postępować w przypadku likwidacji działalności.

Nieszablonowe podejście do rekrutacji. Największy pracodawca w regionie wychodzi do kandydatów i organizuje spotkania rekrutacyjne poza siedzibą firmy.